Patarimai
Kaip tvarkyti namus, kad jie taptų ne tik jaukūs, bet ir tikrai švarūs?
Dulkių siurblio, populiariausio valymo įrenginio, skirtingai nei amerikietiškos valymo įrangos “RAINBOW”, efektyvumas yra nuo 20 iki 30 proc. Be to, per paprastus dulkių siurblių filtrus stipriu oro srautu išmetami milijardai mikrodulkių, mikrobų sporų, dulkių erkučių (saprofitų). Dulkių erkutės tokios mažos, tiesiog mikroskopinės, jog patekusios į dulkių siurblio maišą, jos prasiskverbia pro maišo medžiagą ir išpūstos į orą, kuriuo mes kvėpuojame, nusėda mūsų plaučiuose.
Oro užterštumas po tokio valymo padidėja nuo 70 iki 100 kartų, o po pusės valandos prireikia valyti ant baldų nusėdusias dulkes. Dulkės kybo ore 4 paras. Jose praleidžiame daug laiko: žiūrime televizorių, miegame, jose žaidžia mūsų vaikai. Dulkės ypač kaupiasi kilimuose, minkštuose balduose, lovos čiužiniuose, patalynėje, pagalvėse ir kitur. Vieną trečdalį gyvenimo praleidžiame miegodami, t.y. 20-30 metų gulime dulkėse.
“RAINBOW” – tai amerikietiškas valymo įrenginys, kuriame yra vandens filtras. Tai pačios naujausios technologijos filtras, kuris sumaišo dulkes su vandeniu ir neleidžia mikrobams, dulkių erkėms patekti atgal į aplinką. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie turi alergiją dulkėms ir bronchinę astmą. Vanduo neturi skylučių kaip popieriniai ar medžiaginiai filtrai, todėl valant su “RAINBOW” įranga dulkių surenkama 98,8 proc. Kilimai, kiliminės dangos, minkšti baldai, lovos čiužiniai tarnaus ilgiau, jeigu juose nebus dulkių ir purvo. Dar kartą prisiminkime – ŠVARA SVEIKATOS PAGRINDAS.
Išsivalyti namus ir tuo pačiu apsaugoti savo ir artimųjų sveikatą Jums padės amerikietiška valymo sistema “RAINBOW”.
Vaikų bronchinė astma – globali problema
Oficialiais duomenimis, astma Lietuvoje serga 2 proc. vaikų. Tačiau specialistai teigia, kad realiai nuo šios ligos kenčia apie 10 proc. visų šalies vaikų ir paauglių. Šis skaičius turi tendenciją augti. Daugeliui iš jų pirmieji ligos simptomai išryškėja 4-5 metų amžiuje. Net 50 proc. suaugusiųjų astma pradeda sirgti vaikystėje. Beje, pasaulyje sergančiųjų šia liga skaičius taip pat nuolat didėja.
Lietuvos alergologijos centro vadovė, profesorė, Rūta Dubakienė mano, kad bronchinės astmos pagrindinės priežastys yra dvi: paveldimumas ir aplinkos sąlygos. Lietuvoje vienas svarbiausių aplinkos alergenų yra namų ir dulkių erkės, kurios sparčiai veisiasi minkštuose balduose, knygų lentynose, užuolaidose, minkštuose žaisluose, lovos čiužiniuose, patalynėje, ypač pagalvėse. Namų dulkių erkutėms jautrūs 92 proc. bronchine astma sergančių vaikų.
Specialistai akcentuoja, kad vis daugiau bronchine astma sergančių vaikų tampa invalidais.
Staiga susirgome chronišku bronchitu, dermatitu, skundžiamės, kad niekaip nepraeina sloga. Tai dulkių erkučių, kitų mikroorganizmų, kurių yra dulkėse, voratinkliuose poveikis žmogaus organizmui, tikina profesorius Albinas Lugauskas, Mokslų akademijos botanikos instituto mokslininkas.
Jurgis Bojarskas, medicinos mokslų daktaras, docentas, vaikų ligų klinikos vadovas ir Laimutė Vaidelienė, gydytoja pediatrė, klinikos asistentė, tvirtina, kad pasaulyje bronchine astma serga nuo 2 iki 31,2 proc. žmonių. Per pastaruosius 15 metų sergamumas šia liga padidėjo 1,5-2 kartus.
2001 m. sausio 1 d. duomenimis, Lietuvoje bronchine astma serga 22 382 suaugusieji ir 11 688 vaikai. Per 2000 metus naujai diagnozuotų vaikų astmos atvejų Lietuvoje padaugėjo 20,4 proc., suaugusiųjų- 8,7 proc. 2009 metais Lietuvoje astma nustatyta jau 40 000 žmonių. Manoma, kad maždaug dar tiek pat sergančiųjų nesikreipia į medikus. Pasaulyje astma serga apie 300 000 000 žmonių, vidutiniškai 1 iš 20. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nuo astmos miršta 180 000 žmonių visame pasaulyje.
Pastaruoju metu labai išaugo alerginėmis ligomis sergančių žmonių skaičius, o alerginės kvėpavimo takų ligos jau tampa globaline problema. Viena iš dažniausių alerginių ligų – alerginis rinitas: jo paplitimas per paskutinį dešimtmetį išsivysčiusiose šalyse padidėjo dvigubai ir siekia 10-25 proc.. Europos valstybėse ja serga net 40 proc. gyventojų. Manoma, jog apie 3-5 proc. lietuvių serga alergine astma – lėtine, uždegimine organizmo liga, kuriai būdingi kosulio ir dusulio priepuoliai. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad mokslininkai alergiją vadina šio amžiaus rykšte, nes ji laikoma viena iš sparčiausiai plintančių ligų, ir sergančiųjų jomis skaičius nuolat didėja. Medicinos specialistai įspėja, kad 2015 m. alergija Europoje išplis kaip epidemija.
Kenksmingi mikroorganizmai čiužiniuose
Turbūt Lietuvoje neatsirastų nei vieno čiužinio, kuriame negyventų patalyninė erkė. Kol čiužinys naujas, ši problema lyg ir neegzistuoja. Bet po metų čiužinys įgauna specifinį kvapą ir tampa dulkių erkučių ir kitų parazitų gyvenamąja vieta.
Čiužinio viduje siautėja iki 2 milijonų mikroskopinio dydžio judrių vabaliukų. Prakaitas, žmogaus odos pleiskanos sudaro idealias gyvenimo sąlygas dulkių erkėms. Šie mikroorganizmai sukelia tokias pasekmes: neramų miegą, knarkimą, kosulį, smėlio pojūtį burnoje, parausta akys. Visa tai gleivinės bei kvėpavimo takų sudirginimo požymiai, vėliau galintys peraugti į astmos ar dusulio priepuolius. Be išvardintų požymių patalininė erkė gali būti odos niežėjimo, egzemos priežastis.
Higienos sumetimais mes turime keisti čiužinius kas 2 metai, tačiau yra geresnė išeitis: Jūsų čiužiniai bus kaip nauji, jei naudosite amerikietišką higieninę medicininę valymo įrangą “RAINBOW”.